'WWW.GENCLİKATESİTEAM.TK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

'WWW.GENCLİKATESİTEAM.TK

SanaL Alemde Üstleri Kademeleri Görebilmek İçin Paylaşım Yapalım ..

AnasayfaAnasayfa AramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hack - Hacking Cracking Crack

YazarMesaj
Cwtangy

\\''>G.A. TEAM<''//

\\''>G.A. TEAM
Cwtangy

Tecrübe Puanı : 222683

.
Başarı Puanı:
Hack - Hacking Cracking Crack Imgleft100/100Hack - Hacking Cracking Crack Emptybarbleue  (100/100)
Seviye:
Hack - Hacking Cracking Crack Img_left100/100Hack - Hacking Cracking Crack Empty_bar_bleue  (100/100)
Güçlülük:
Hack - Hacking Cracking Crack Img_left100/100Hack - Hacking Cracking Crack Empty_bar_bleue  (100/100)
Hack - Hacking Cracking Crack Empty
MesajKonu: Hack - Hacking Cracking Crack   Hack - Hacking Cracking Crack Icon_minitimeÇarş. Haz. 17, 2009 11:05 pm

internetten elime düşen "harika" denilebilecek bir anlatım ile hazırlanmış bu dökümanı yayınlayan arkadaşı maalesefki burdan duyuramıyoruz. İlgili döküman'ı bulduğum site bu arkadaşımızın emeyine saygısızlık etmiş ve ismini editlemiş.

Baştan sona "tam" olarak okuduğum bu Yazı gerçekten bazı şayleri açıklığa kavuşturan türde.

Mause ile aşağıya biraz inin. Sıkıcımı geldi ?,
O zaman hiç Başlamayın

Unutmadan söyliyeyim; eğer yarım bırakacaksanız hiç başLamayın...

B Ö L Ü M -1-

1. GİRİŞ
=========

Bir şekilde bu dosyaya ulaşan herkese merhaba! Yaklaşık 2 yıl önce haftalık bir bilgi/teknoloji dergisinde Linux adında bir işletim sistemi hakkında bir yazı okudum. Doğrusunu söylemek gerekirse bayağı etkilenmiştim. Linux'un hikayesi kısaca şöyle: Herşey Finlandiya'da Linus Torvalds adında bir öğrencinin Minix adlı küçük bir Unix kopyası işletim sistemini nasıl daha iyi yapabilirim diye çalışmasıyla başlıyordu. Belirli bir yol katettikten sonra Linux'u internette yayınlıyor. Ve deprem gerçekleşiyor. Linux inanılmaz bir alaka görüyor ve dünya üzerinde belki de çoğu birbirini daha önce hiç görmemiş bir çok programcı tarafından geliştirilmeye başlanıyor. Hiç bir fayda ve kar amacı gütmeden!

İşte aslında herşey benim için Linux'la başladı. Bir bilgisayar dergisinin CD'sinde Slackware Linux sürümünü vermesiyle yola koyuldum. Önce Linux kurmayı öğrendim Evet inanın bir çok şeyi Linux'u kurarken öğrendim. Daha sonra haftasonları Linux'la ilgili websitelerinde sörf yaparken şunu anladım: Ben Hacker'ların işletim sistemine bulaşmışım!!! Aslında Internet=UNIX olduğunu öğrendim. Yıllardır insanların bu konular üzerinde ne kadar uğraştıklarını anladım. Tonlarca kitap, döküman ve program yazılmıştı bu konuda. Ve biz Türkiye olarak çok geç keşfetmiştik İnternet'i...

Hacking ilginç bir konuydu ve doğal olarak benim de ilgimi çekti. Ve herkesin en başta yaptığı gibi büyük bir açgözlülük ile ne bulursam indirmeye başladım. Ancak indirdiğim dökümanların büyük bir çoğunluğunda genelde şu sorunlarla karşılaşıyordum:
1- Çok eski tarihli olmaları(Hala 1980'lerin başlarında yazılmış bir çok dökümanı internette bulabilirsiniz-Hacker's Handbook buna en güzel örnektir)
2- Farkını anlamadan Phreak(telefon hacking diyebiliriz) veya Anarchy dosyalarını da toplamaya başlamış olabilirsiniz(ki bunlar tamamen farklı konular hele hele anarchy)
3- Ve en önemlisi...Bu dökümanların hiç birisi bir bütün olarak konuyu ele almıyordu. Yani her şeyi en başından anlatan bir döküman bulmak olanaksızdı.

Evet, ya konuları çok yüzeysel anlatan, iki paragraf uzunluğundaki dosyalar çıkıyordu karşıma; yada neden bahsettiği konusunda en ufak bir fikir bile yürütemediğim aşırı üst seviyeli yazılar okumak zorunda kalıyordum. Bu işi öğrenmeye çalışan bir çok insanın karşılaştığı bir sorundur bu bence. Gerçi bu şekilde de belirli bir süre sonra işi çözmeye başlarsınız ama kaybedilen zaman çok önemlidir.

Gene bir gün webde dalda dala zıplarken gerçekten çok güzel bir site buldum (eğer hala oradaysa -> http://hakkerz.home.ml.org). Sitenin sahibi sayfanın en başına şöyle yazmıştı:" Lütfen artık bana hacking öğretir misin? diye mail atmayın. Gidin yandaki kitabı okuyun ve öğrenin ". Yanda da amazon.com'dan linklenmiş bir kitap reklamı vardı="Maximum Security". Sitenin içeriği o kadar kaliteliydi ki sahibi böyle diyorsa bu kitapta kesin iş vardır diyordum. Ancak doğal olarak o kitap Türkiye'de yoktu. Amazon.com'dan alışveriş yapacak kredi kartım da yok Ben bu kitabın aşkıyla yana durayım gene bir gün surf yaparken (sürekli surf yapın görüyorsunuz ne kadar faydalı sürekli kontrol ettiğim sitelerden birisinde(http://www.insecure.org) SAMS publishing-Free computer books online! (http://www.mcp.com/personal) diye bir link buldum. Tıkladım ve gözlerime inanamadım çünkü yüzlerce bilgisayar kitabı HTML formatında karşımda duruyordu. Ve tahmin ettiğiniz gibi Maximum Security-A Hacker's Guide to Protecting Your Internet Site and Network'da bunların içindeydi.

Kitap gerçekten tam tahmin ettiğim gibi herşeyi en başından başlayarak anlatıyordu. İşte bu esnada benim aklıma bu Türkçe dökümanı hazırlama fikri geldi. Çünkü bu çok büyük bir eksiklikti ve bence birisinin(belki ben olmamalıydım ama) artık bir şeyler yazması gerekiyordu. Daha önce okuduğum dökümanlardan da faydalanarak Türkçe güzel bir şeyler hazırlayabileceğime karar verdim, konuları anlatırken de kitaptaki sıradan faydalanabilirdim. Bu arada yeri gelmişken şunu da ekleyelim, döküman boyunca gereksiz yere saçma türkçe kelime çevirileri yapmayacağım, bir kelimenin uygun bir karşılığı yoksa onun ingilizce halini kullanacağım. İşte böylece şu an saat 21:41 ve bu işe ilk adımımızı atmış olduk.

Son olarak şunu şöylemek istiyorum ben bir hacker veya cracker değilim. Sadece 1-2 yıldır öğrendiğim bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum o kadar. Bunun için hiç bir ön hazırlık filan yapmadım. Onun için gelişimi bayağı zaman alacak bir döküman olacak bu. O yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Lütfen bildiğiniz şeyleri bana maille yollayın onları burada yayınlamaktan büyük bir zevk duyacağım. E-mailim aşağıda yazıyor.Yani beraberce öğreneceğiz bu işi...

B Ö L Ü M - 2-
2.1 KİMİN İÇİN ve NEDEN?
=========================

Bu dökümandan bir çok insan faydalanabilir. Zaten ne zaman Network güvenliği ile ilgili bir tool veya döküman çıksa hep bunun tartışması yapılır. Bu bilgilerin ve araçların cracker'lara(hacker'la arasındaki farkı birazdan anlatacağım) fayda sağladığı söylenir hep. Savunma olarak da sadece bu şekilde internetteki güvenliğin geliştirilebileceğinden bahsedilir. Evet sonuçta bir güvenlik deliği varsa bunun bilinmesi için açıklanması gerekir ve bu açıklamaları kötü niyetli insanlardan daha önce öğrenip gerekli önlemi almak da o network'ün güvenliği ile ilgilenen kişinin sorumluluğundadır. Ancak genelde bunun tam tersine cracker'lar adminlerden hep bir adım daha öndedirler.Bazı istisnalar hariç tabii. Mesela genellikle üniversiteler bu konularla yakından ilgilenen insanlara sahip oldukları için cracker'lar için tercih edilen bir hedef değildirler. Tabii zoru seven cracker'lar olduğu da kesin. Örneğin son olarak süper bir exploit(anlamadıysanız dert etmeyin) kaynağı olan Rootshell'i ziyaret ettiğimde onların bile ana sayfasının bir grup cracker tarafından değiştirildiğini öğrendim. Rootshell bile tam olarak kendini korumyamıyorsa internete bağlı herkes tehlikede demektir

Evet bu döküman öncelikli olarak bir cracker için yazıldı. Ancak bir admininin de bu dökümandan kendine pay çıkartabileceğine inanıyorum. En azından neyle karşı karşıya olduğunu anlayacaktır. Nasıl saldırıldığını bilmeden savunma yapamazsınız...

Peki neden bu kadar yaygın ve dikkat çeken bir konu bu. Bence en büyük sebebi gizlilik ve kişisel tatmin. Yani bir şeyler öğrenerek, deneyerek keşfediyorsunuz ve gizlice erişim sağlıyorsunuz. Bayağı heyecan verici öyle değil mi? Bu büyük bir zevk bence. Ayrıca bilgisayar ve iletişim teknolojilerini öğrenmek için mükemmel bir yol. Eğer cracker'lar olmasaydı internet kesinlikle bu kadar gelişim gösteremezdi(en azından güvenlik konusunda

2.2 HACKER vs CRACKER
======================

Hacker ve Cracker arasındaki farkı çok uzatmadan örneklerle kısaca açıklamaya çalışacağım. Hacker aslında bu işin uzmanı, yani en ince detayına kadar bilen kişi demektir. Genellikle üstün yetenekli programcılar hacker olarak adlandırılırlar. Benim tanıdığım ve hacker olarak örnek verebileceğim kişiler ise şunlar:
* Dennis Ritchie ve Ken Thompson: Bu adamlar inanılmaz insanlar. Onlarsız internet filan olmazdı herhalde. Bell labaratuarlarında UNIX'i ve C programlama dilini keşfettiler! Daha ne yapsınlar. İşte gerçek hacker'lara en güzel örnek.
* Dan Farmer: COPS ve SATAN programlarının geliştirilmesinde yer aldı.
* Wietse Venema: SATAN(Dan Farmer ile birlikte) ve TCP Wrapper'ı yazdı.
* Linus Torvalds: Linux'u yazdı! (sağolsun
* Bill Gates: Bütün dünyayı tekeline alacak kadar(gerçi bu tartışılabilir) yaygınlaşan ve (bence)bir o kadar da işe yaramaz olan işletim sistemlerini hazırlayan şirketi yarattı ve şu an bütün dünyayı sömürüyor helal olsun!!!

Evet sanırım hacker'ın ne olduğunu anladınız. Şimdi bir de cracker'ın tarifini yapalım. Cracker'lar kanun dışı bir şekilde bir bilgisayara izinsiz olarak erişen kişilere verilen isimdir. Benim ismen tanıdığım tek cracker;
* Kevin Mitnik: Dünyanın en tanınmış cracker'ı. Önceleri phreak ile uğraşmış. Daha sonra aklınıza gelebilecek her türlü siteyi(askeri, ticari, yazılım geliştirici) kırdı. Daha bir çocukken North American Aerospace Defense Command'ı crack etmeyi becermişti. Ancak en sonunda Tsutomu Shimomura adlı bir Japon(sanırım!) security uzmanı tarafından yakalattırıldı. Şu an hala davası görüşülüyor. İnternet üzerinde FREE KEVIN şeklinde bir çok banner ve yazıya denk gelebilirsiniz.

Ancak günümüzde bu terimler gerçek anlamında kullanılmıyor. Bunda medyanın bu terimleri yanlış kullanmasının çok büyük payı var. Bilgisayarlara izinsiz erişen kişilere cracker yerine hacker deniyor. Cracker veya cracking dendiğinde ise akla debugger'ları kullanarak(reverse engineering) genelde ticari programları kıran kişiler geliyor(Şifre soran veya 30 gün çilesi yaşatan bir çok programla karşılaşmışsınızdır). Bu yüzden dolayı bende bu dökümanın adını Türçe Cracking koymak istemedim. Toplum psikolojisi...

B Ö L Ü M - 3 –
3.1. TARİHÇE
============

1969 yılında Amerikan Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) Rusların Nükleer saldırı tehdidine karşı merkezi bir kontrol olmadan bilgisayarların birbirleriyle haberleşebileceği bir network geliştirmeye karar verdi. Böylece eğer network'ün bir parçası yok olursa kalan kısımlar iletişime devam edebilecekti.

Çalışmalar çabuk sonuç verdi ve 1962-1963 yılında ARPANET adında bir prototip ortaya çıktı. 1970'lerin ortalarına doğru da TCP/IP geliştirildi. TCP/IP diğer protokollere oranla uygulamaya konması daha ucuz ve sistem kaynaklarını daha etkili kullanabilen bir protokol olması dolayısıyla büyük bir ilgi gördü. 1983 yılında ilk olarak Berkeley Software Distribution(BSD) UNIX (release 4.2)'ye eklendi ve kısa bir süre sonra diğer bütün UNIX'lerde de kullanılmaya başlandı ve günümüze kadar ulaştı.(Neden Internet=UNIX olduğunu sanırım şimdi daha iyi anlıyorsunuz)

TCP/IP'nin en büyük özelliği platformdan bağımsız olmasıdır. Şu an neredeyse bütün platformlar TCP/IP'yi desteklemektedir ve aynı network üzerinde Macintosh'lar, IBM uyumlular, Sun Sparcstation'lar birbirleriyle haberleşebilmektedir.
https://genclikatesi.catsboard.com

Hack - Hacking Cracking Crack
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» hacking-cracking-crack devamı 2
» hacking-cracking-crack devamı 3
» hacking-cracking devamı
» Cracking Dersleri (Tutorial) Başlıyor.
» Ashampoo Photo Commander 7.20 + Crack